Dějiny SDH Kamenná Lhota


První písemný doklad o založení sboru Kamenná Lhota byl 6. června 1931 v Hostinci p. Fr. Nováka s programem založení sboru hasičského a schválení stanov. Schůzi zahájil p. Jos. Zákostelecký, zástupce osady Kamenné Lhoty.

7. července 1931 - Jednatel sděluje, že připisuje zem. úřad v Praze ustanovení sboru a zasílá ihned dávku za úřední výkon 30 Kč.

8. prosince 1931 - Zakoupeno razítko a odznaky pro členy hasičského sporu Kamenná Lhota.

19. března až  10.července 1932 -  Výstavba hasičské kolničky.

1932 - Borotín přispěl částku 2000 Kč na odkoupení pojízdné stříkačky (s ručním pumpováním), která dodnes funguje.

5. listopadu 1932 - Jednatel přečetl poděkovací přípis zaslaný od požáru z Bonkovic, kde postižený majitel Paták uznával schopnost a námahu našeho sboru.

5. července 1932 - Požár ve Smrkově. První zásah hasičského sboru Kamenná Lhota - samá chvála.

V Kamenné Lhotě se pořádaly pravidelně taneční zábavy, tzv. "věnečky" a nepravidelně různé dožínkové či jiné slavnosti, aby do hasičské pokladny dodaly nějaké finance.

Hasičský spolek projevil velkou aktivitu i při hraní divadla, které se pravidelně hrávalo v parku nebo v sále paní Parmové. Divadlo hostovalo i v okolí (Chotoviny, Borotín a další). První představení se odehrávalo v roce 1934 za coby režiséra p. Pejšy z Pejšovy Lhoty a poslední zmínka o divadle je z roku 1957.

Mezi další aktivity lze zahrnout například i účast na státních a jiných výročích, oslavy, plesy a jiné akce okolních sborů, uctívání památky padlých a pálení Masarykových ohňů.

Rok 1939 - Konaly se pouze členské schůze a v omezeném počtu. Doba nepřála podobným aktivitám, o čem svědčí i nařízení: "Ze sborů propustit neárijské činovníky!" Povinná výměna razítek -  zřejmě dvojjazyčné.

4. ledna 1942 - Zakoupena motorová stříkačka od firmy Mára Lázně Poděbrady o síle 35 HP za částku 42.000,- Kč.

Rok 1948 - Byla obec elektrifikována a tak se zmenšilo potencionální nebezpečí požáru od otevřeného ohně, petrolejových lamp, benzínových a naftových motorů.

12. prosince 1950 - Likvidace hasičského sboru na základě přípisu MNV, kterým je nařízeno hasičské sbory zlikvidovati a zvoliti pořární družstvo o počtu 9 členů od 17 do 60 let. Starší členové se nevyhazují, ale mohou si zřídit neuniformovaný hasičský spolek.

Rok 1954 - Řadou reorganizací byl sbor převeden pod velení okresu Tábor. Hasiči byli přejmenováni na požárníky a ze spolku dobrovolných hasičů se stal Svaz požární ochrany. Na názvu organizace nezáleží, neboť požáry, které je nutno uhasit byly, jsou a budou.

2. prosince 1954 - První výroční členská schůze po odloučení od Jednoty Borotín. V naší jednotě mělo 10 členů odznak vzorného požárníka.


V souvislosti s tzv. "vymíráním vesnic" odešla většina členů z obce a přestěhovávala se do větších sídel či měst. K významnému posílení členské základny došlo na výroční schůzi dne 7. listopadu 1987 kdy bylo připojeno 9 nových adeptů požární ochrany z řad pražských chatařů a chalupářů.


11. června 1988 - Na okrskové soutěži v Borotíně SPO Kamenná Lhota postavila dvě družstva. První z nich tzv. "místní borci", druhé pak z "pražáků".

Srpen 1989 - se u Králů na půdě našla "kniha na zápis protokolů sboru dobr. hasičů v Kamenné Lhotě". Ještě se našla kniha pokladní a kniha slibová (nepoužita).

Říjen 1989 - Byla zahájena příprava pro realizaci výstavby klubovny.

31. prosince 1990 - Skončil provoz ve staré hospodě, neboť nájem, který považoval majitel nemovitosti Dr. Buben po Jednotě, tato v nových ekonomických podmínkách neakceptovala. Pro naše členy, kteří realizovali nový projekt pod heslem "kamenolhotečtí hasiči sobě", nastal závod s časem s cílem oslavit konec roku v nových prostorách, povedlo se!

11. července 1992 - Pořádá 60. výročí založení sboru a 100 let od zprovoznění historické stříkačky a dekorování zakládajících členů sboru Františka a Oldřicha Boučka (František Vostřák se nemohl zúčastnit).

28. ledna 1994 - Jsme zajišťovali organizaci bálu v Orlově, kde ve spolupráci s klany Tejnorů, Pŕocházků a Šlechtů byl vysoko vyzdvižen  prapor hospodských aktivit našeho hasičského Plevníku.

OBNOVENÁ TRADICE VELKÉHO SABATU - Nejméně po 16 letech u nás opět vzplála čarodějnická hranice a je tomu dodnes.

1995 - V létě jsme vylepšili blízké okolí hospody, respektive schátralou bránu vjezdu do zámečku.

6. prosince 1996 - "Mikulášská"  spojená s vepřovými hody.

1. května 2000 - Prvomájový průvod čtyřiceti pionýrů patřičně vyzdobených šátky, prapory a transparenty, směřující k domu Františka Krále.

27. července 2002 - Oslava 70. výročí hasičského sboru v Kamenné Lhotě a 110 let stříkačky.

2. srpna 2007 - Již tradičně jsme oživili slavnosti dožínek.

4. července 2009 - Hry bez hranic - 4. místo.

4. července 2010 - Florbalový turnaj ve Smrkově - 3. místo

2. července 2011 - Hry bez hranic - 3. místo.

21. července 2012 - Se uskutečnily oslavy 80. výročí sboru a 120 let stříkačky.


Tak končí volný tok vzpomínek a další zápisy nechť se vyznačují autentičností a bezprostředními dojmy.